مزایای رباتیک

34536454.354.3543545645464.646.4
صفحه اصلی
 search
صفحه اصلی
قبلی
آغاز ثبت نام تابستانه
آغاز ثبت نام تابستانه
مشاهده
آغاز ثبت نام تابستانه
آغاز ثبت نام تابستانه
مشاهده
مجهزترین آموزشگاه رباتیک
مجهزترین آموزشگاه رباتیک
مشاهده
همراه ایده های شما تا ثبت اختراع
همراه ایده های شما تا ثبت اختراع
مشاهده
پذیرش نماینگی فعال در استان شما....
پذیرش نماینگی فعال در استان شما....
مشاهده
استعدادیابی و اعزام به مسابقات کشوری و بین المللی
استعدادیابی و اعزام به مسابقات کشوری و بین المللی
مشاهده
جستجو
۱۳۹۶/۸/۲۵ پنج شنبه
(0)
(0)
مزایای رباتیک
مزایای رباتیک
مزایای رباتیک
 
معمولاً یک ربات می‌تواند کارهایی که ما انسان‌ها می‌خواهیم انجام دهیم را ارزان‌تر انجام‌ دهد. علاوه بر این ربات‌ها می‌توانند کارهای خطرناک مانند نظارت بر تأسیسات انرژی هسته‌ای یا کاوش یک آتش‌فشان را انجام دهند. ربات‌ها می‌توانند کارها را دقیقتر از انسان‌ها انجام دهند و روند پیشرفت در علم پزشکی و سایر علوم کاربردی را سرعت ‌بخشند. ربات‌ها به ویژه در امور تکراری و خسته کننده مانند ساختن صفحه مدار، ریختن چسب روی قطعات یدکی و… سودمند هستند.
 
آینده رباتیک
 
جمعیت ربات‌ها به سرعت در حال افزایش است. این رشد توسط ژاپنی‌ها که ربات‌های آن‌ها تقریباً دو برابر تعداد ربات‌های آمریکا است، هدایت شده است.
همه ارزیابی‌ها بر این نکته تأکید دارد که ربات‌ها نقش فزاینده‌ای در جوامع مدرن ایفا خواهند کرد. آن ها به انجام کارهای خطرناک، تکراری، پر هزینه و دقیق ادامه می‌دهند تا انسان‌ها را از انجام آن‌ها باز دارند.
 
 
آن ها جذاب، بی‌‏باک و دقیق هستند. می‏‌توانند کارهایشان را بارها و بدون خسته‏ شدن انجام دهند. مهمتر از آن، هر چقدر هم که با آنها برخورد کنید، دست به اعتصاب یا شکایت نمی‌زنند.
 
ربات‌ها معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند که بتوانند کاری را بهتر از یک انسان انجام دهند یا در محیط پر خط فعالیت نمایند مثل اکتشافات در مکان‌های خطرناک مانند آتش‌فشان‌ها که می‌توان بدون به خطر انداختن انسان‌ها انجام داد
 
تاثیرات شغلی
 
بسیاری از مردم از اینکه ربات‌ها تعداد شغل‌ها را کاهش دهد و افراد زیادی شغل خود را از دست دهند، نگرانند. این تقریباً هرگز قضیه‌ای بر خلاف تکنولوژی جدید نیست. در حقیقت اثر پیشرفت‌ تکنولوژی مانند ربات‌ها (اتومبیل و دستگاه کپی و…) بر جوامع ، آن است که انسان بهره‌ورتر می‌شود.
 
 
جایگاه رباتها در دنیای امروزی:
دنیای امروز دنیای انرژی است و عملا هر کس دسترسی بیشتری به منابع انرژی داشته باشد برنده است. از همین رو کشورها با انگیزه های متفاوت در صدد بدست آوردن منابع انرژی اند. دعوای امروز دنیا بر سر انرژی هسته ای، نفت و ... تماما بر سر این ماجراست.
طبق تحقیقات دانشمندان اکنون در عصری زندگی می کنیم که علم در هر 18 ماه 2 برابر میشود. از این رو تلف شدن انرژی انسان پیرامون امور تکراری که زمان زیادی را از انسان صرف نموده و قوای جسمی فراوانی را می طلبد ضرر بزرگی محسوب می شود.
رباتها توانمندی عجیبی در انجام کارهای تکراری دارند و هیچگاه خسته نمی شوند و مهمتر آنکه اگر درست برنامه ریزی شود و ساختار مکانیکی و الکترونیکی آنها نیز درست باشد از نظر زمانی کارها را با سرعت زیادی انجام داده و انرژی کمی را نیز صرف می کنند. اینجاست که کمپانی های بزرگ در سرتاسر دنیا تمامی امور تکراری، زمان بر و طاقت فرسا را بر عهده رباتها می گذارند تا خود بتوانند فکر کرده و راههای جدیدتری برای فتح دنیا بیابند.
از اینرو رباتها امروز مفیدترین ابزار برای استفاده مناسب از وقت و انرژی هستند. امروزه تقریبا 90 درصد صنایع دنیا را رباتها تشکیل می دهند. توسعه رباتها در منازل نیز رشد بسیار سریعی پیدا نموده است. انواع دستگاههای ظرف شویی، لباسشویی، جاروهای رباتی و مواردی متنوع از این دست خانه های ما را هم با رباتیک درگیر نموده است.
در حوزه های مجازی تماما رباتها حکمفرمایی می کنند. اگر چه شاید ساختار الکترونیکی نداشته باشند. حتما نام رباتهای جستجوگر گوگل، یاهو و ... را شنیده‌اید.
جالب اینجاست که امروز رباتها بخش وسیعی از دنیا را فتح نموده اند و جالب تر آنکه بر خلاف انسانها که با انجام کارهای کوچک سر و صداهای تبلیغاتی بزرگی می کنند این رباتهای کم توقع جز رساندن برق و آب و روغن جهت عدم استهلاک هیچ انتظار دیگری ندارند
 
جایگاه رباتیک در ایران:
شاید ورود جدی ربات ها به ایران به 10 سال هم نرسد اما با توجه به جایگاه آن در دنیا و درک توانمندی کشور ما امروز از سردمداران رباتیک در دنیاست.
نگاه ویژه و اساسی مقام معظم رهبری مبنی بر تولید علم و تاکید مکرر ایشان در این امر از بارزترین مصادیق نگاه درست و مثبت در این حوزه می باشد.
خوشبختانه امروز ایران درک نموده که اگر در حوزه های فناوری پا پس بکشد دیگر هیچ جایگاهی در دنیا نخواهد داشت و این امر چیزی جز ذلت برایش نخواهد آورد.
اینجاست که تمامی بخشهای دولتی و خصوصی امروز در حوزه های علمی بالاخص رباتیک و نانو بسیج گشته اند و حمایتهای اساسی در این حوزه صورت می گیرد.
اما چرا این همدلی سرعت آنچنانی ندارد؟
سوال اساسی نیز همین است. چرا با توجه به تاکیدات رهبر معظم و نیز تبلیغات فراوان در این حوزه ها و حمایتهای اساسی دولت آن چنان که باید و شاید پیشرفت اساسی صورت نمی گیرد.
در بخش بعد به این سوال پاسخ می دهیم. ابتدا لازم است بدانیم نگاه مردم بالاخص کودکان و نوجوانان و نیز والدین آنها به رباتیک چیست؟ سپس به بررسی پاسخ سوال بپردازیم
 
... ایران کشوری است که جوانان آن به علم بهای زیادی می دهند و اهمیتی که جوانان ایرانی به دانشگاه و تحصیلات عالی دارند بر هیچ کسی در دنیا پوشیده نیست.
 
زیرا تعداد مقالات ارائه شده از سوی دانشجویان ایرانی در سطح جهان بسیار زیاد است و در سال گذشته ایران رتبه اول ارائه مقاله را در سطح جهان داشته است همچنین بر اساس تخمینی که زده شده (البته این تخمین در آمارهای معتبر جهانی نیامده است) جوانان ایرانی پس از جوانان هندی نسبت به جمعیت کشور خود بیشترین تقاضا را جهت تحصیل در مقاطع دانشگاهی دارند
 
به همین میزان علوم جدید و نوین به سرعت مورد نوجه این قشر قرار گرفته و بر روی آن به جدیت کار می کنند  اینکه در مسابقات روبوکاپ شاهد حضور پر شور ایرانی ها هستیم و اگر اخبار این مسابقات را دنبال کنید خواهید دید که ایرانی ها در تمامی لیگ های روبوکاپ حضور دارند و گاهی در یک لیگ دو ، سه تیم از دانشگاه های مختلف شرکت می کنند و البته رتبه هم کسب می کنند.
 
 
 
اما جایگاه ایران در این علم کجاست؟
 
جایگاه هر کشوری در علم رباتیک رابطه مستقیمی با صنعتی بودن آن کشور دارد زیرا رباتیک بر اساس نیازمندی های صنعت شکل می گیرد و همانطور که گفتیم اولین و بزرگترین متقاضیان آن صنایع هستند.
 
بنابراین جایگاهی که کشور ما در این علم دارد  نوپاست و بیشتر رباتهای مورد نیاز کشور وارداتی است اما مانند تمامی بخش های دیگر در این بخش نیز در حال توسعه محسوب می شویم زیرا اقداماتی همچون:
 
    برگزاری دوره هایی در این رشته
    برگزاری مسابقاتی هدفمند و درسطح جهانی مانند
    برگزاری رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مانند: مکاترونیک
    تشکیل گروه های تحقیقاتی و ارائه پایان نامه و مقالات در این خصوص را شروع کرده ایم
    از دیگر مواردی که می توان به آن اشاره نمود تعمیرات و نصب رباتهای صنعتی که به عهده وارد کنندگان بود را نیروهای داخلی انجام می دهند
 ساخت رباتی مانند سورنا هم توانایی های محققان ایرانی را نشان می داد.
 

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت سازنده