آسیمو (ASIMO)

34536454.354.3543545645464.646.4
صفحه اصلی
 search
صفحه اصلی
قبلی
آغاز ثبت نام تابستانه
آغاز ثبت نام تابستانه
مشاهده
آغاز ثبت نام تابستانه
آغاز ثبت نام تابستانه
مشاهده
مجهزترین آموزشگاه رباتیک
مجهزترین آموزشگاه رباتیک
مشاهده
همراه ایده های شما تا ثبت اختراع
همراه ایده های شما تا ثبت اختراع
مشاهده
پذیرش نماینگی فعال در استان شما....
پذیرش نماینگی فعال در استان شما....
مشاهده
استعدادیابی و اعزام به مسابقات کشوری و بین المللی
استعدادیابی و اعزام به مسابقات کشوری و بین المللی
مشاهده
جستجو
۱۳۹۶/۸/۲۵ پنج شنبه
(0)
(0)
آسیمو (ASIMO)
آسیمو (ASIMO)
 
خیلی از ما در حالی بزرگ شدیم که ربات ها را در تلویزیون و در فیلم ها مشاهده کردیم. ربات هایی که امروز ساخته می شوند کاملاً شبیه آن ربات ها نیستند اما پیشرفت های شگفت آوری در تکنولوژی آنها رخ داده است. مهندسان هوندا (HONDA) برای 20 سال مشغول ساخت ربات آسیمو (ASIMO) بوده اند. در این مقاله خواهیم فهمید که چه چیزی موجب شده است که آسیمو (ASIMO) شبیه ترین ربات به انسان تا این تاریخ باشد. کمپانی هوندا (HONDA) موتورز ربات آسیمو (ASIMO) را که شبیه ترین ربات به انسان در جهان به شمار می رود را ساخته است. اسم آسیمو (ASIMO) مخفف عبارت گامی پیشرفته در تحرک ابتکاری (Advanced Step in innovatire Mobility) است. با توجه به سایت آسیمو (ASIMO)، این ربات اولین ربات شبیه انسان در جهان است که می تواند مستقلانه راه برود و از پله ها بالا برود.
 
علاوه بر توانایی آسیمو (ASIMO) که ما هم انجام می دهیم، این ربات می تواند حرکات و فرمان های از پیش گفته شده که قبلاً برنامه ی آنها را دریافت کرده است، بفهمد، صداهای انسان ها و چهره های آنها را تشخیص دهد وکارت های مجتمع های آی سی (IC) را به هم وصل کند. آسیمو (ASIMO) دست و بازوانی دارد که بوسیله آنها می تواند، کلیدهای چراغ را خاموش و روشن کند، درها را باز کند، اجسام را جا به جا کند، سبدهای خرید را هل دهد و کارهایی از این قبیل را انجام دهد.
به جای این که رباتی ساخته شود که تبدیل به اسباب بازی دیگری شود، هوندا خواست رباتی بسازد که برای مردم یاری کننده باشد. رباتی که در داخل خانه کمک کند، به افراد مسن، افرادی که درتخت شان بستری هستند یا در ویلچر می نشینند کمک کند. قد آسیمو (ASIMO) 4 فوت و 3 اینچ (1.3 متر) است. این قد برای نگاه کردن در چشمان شخصی که بر روی صندلی نشسته است، دقیقاً کافی است. این قد به آسیمو (ASIMO) اجازه می دهد تا کارهایی را که برای انجام آنها ساخته شده است را بدون این که خیلی از لحاظ هیکل بزرگ باشد یا تهدید کننده باشد، انجام دهد. اغلب از ظاهر دوست داشتنی آسیمو (ASIMO) به عنوان بچه ای که لباس فضایی پوشیده است، یاد می شود و اندازه ی غیر رعب انگیز آن به خوبی برای اهدافی که در هنگام خلق آن در ذهن هوندا (HONDA) بوده است. کارآمد است.
 
 
 
 
سخن به میان آوردن از ربات های انسان نما بدون اشاره به آسیمو غیر ممکن است، زیرا اولین رباتی محسوب می شود، که تصورات ما از اینگونه ماشین ها را به واقعیت نزدیک تر نمود. آسیمو که نامش برگرفته از نوآوری در جنب و جوش (Innovative MObility) است، قدش تنها ۹۱.۴ سانتی متر بوده و ظاهرش به باور برخی از نویسندگان در زمینه ی تکنولوژی مشابه ترکیب آیپاد و یک لباس فضایی است.
 
 
این طور گزارش شده است که از آنجا که آسیمو (ASIMO) به طرز ترسناکی شبیه انسان است، مهندسان هوندا (HONDA) احساس کردند که باید سری به واتیکان (Vatican) بزنند تا مطمئن شوند که برای ساخت ماشینی که به شدت شبیه انسان است، مشکلی وجود ندارد. واتیکان هم آن را تأیید کرد.
همچنین آسیمو می تواند کارهایی را انجام دهد که برای انسان خیلی خطرناک است. مثل رفتن به مناطق خطرناک، خنثی کردن بمب، یا مقابله با آتش سوزی.
 
 
 
حرکت آسیمو (ASIMO): راه رفتن مثل یک انسان
 
محققان هوندا (HONDA) کارشان را با مطالعه بر روی پاهای حشرات، پستانداران و حرکت کوهنوردانی که با اندام مصنوعی کوهنوردی می کردند، آغاز کردند تا فیزیولوژی و همه چیزهایی که وقتی ما راه می رویم اتفاق می افتد را بهتر درک کنند، به ویژه در مفاصل. به طور مثال، این حقیقت که ما وزنمان را با استفاده از بدنمان و به خصوص دست ها، پخش می کنیم تا به تعادل دست یابیم، برای رسیدن به مکانیسم صحیح راه رفتن آسیمو (ASIMO) خیلی مهم بود. این حقیقت که ما از انگشت های پایمان برای دست یابی به تعادل بهره می بریم هم مد نظر قرار گرفت: آسیمو (ASIMO) هم در حقیقت یک پیش آمدگی های نرمی در جلوی پاهای خود دارد که همان نقش انگشت های پا در بدن ما را برای او باز می کنند. این مواد نرم ضربات وارده بر مفاصل را هم جذب می کنند. این کار در بدن ما در حین راه رفتن، بر عهده بافت های نرم است.
 
 
 
در بحث های سخت افزاری این ربات دارای سنسورهای گوناگون با کاربردهای متفاوتی است، با یکبار شارژ می تواند چندین ساعت کار کند و آزادی چرخش ۵۷ درجه یی در جهات مختلف را دارد. آسیمو قادر است از پله ها بالا و پایین برود و اشیا را با دست بردارد، و البته از همه مهم تر اولین رباتی محسوب می شود که توانسته دویدن را با سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت شبیه سازی نماید
 
 
حرکت‌های آناتومی این روبات بسیار شبیه حرکات انسان است و در حال حاضر پیشرفته‌ترین روبات ساخته شده توسط بشر محسوب می‌شود.
قابلیت های نرم افزاری ربات مورد بحث نیز جالب هستند، آسیمو می تواند به فرمان های صوتی پاسخ بدهد و سر خودش را به سمت سر و صداهای ایجاد شده در اطرافش بچرخاند. ژست حرکتی دست دادن را شناسایی و آن را شبیه سازی نماید، از محیط اطرافش نقشه تهیه کرده و دیگران را برای رسیدن به نقطه مورد نظر در این محیط هدایت کند.
 
با این تفاسیر شاید سوال کنید آسیمو در فهرست ما چرا در آخر قرار داد؟ پاسخ واضح است آسیمو بهترین و قوی ترین ربات ارائه شده در این زمینه نیست و هنوز در انجام برخی از قابلیت ها و وظایف اساسیش دچار مشکل می شود..
از دیگر خصوصیات ظاهری «آسیمو» می‌توان به ۱۳۰ سانتی‌متر قد و ۵۴ کیلوگرم وزن آن اشاره کرد. این روبات می‌تواند راه برود و حتی بدود، بیش‌ترین سرعت آن تا شش کیلومتر بر ساعت اعلام شده است.
 
از دیگر ویژگی‌های خارق‌العاده این روبات این است که از پله‌ها بالا و پایین می‌رود. همچنیین قابلیت دریافت پیام‌های صوتی و تشخیص جهت صدا را نیز دارد.
 
این قابلیت به خاطر وجود سه میکروفونی که در سر او جای گرفته امکان‌پذیر شده است. به علاوه آسیمو دارای دو دوربین است که به کمک آنها به محیط اطراف خود اشراف دارد.
 
 
آسیمو می‌تواند به فرمان‌های صوتی پاسخ بدهد و سر خودش را به سمت سروصداهای ایجاد شده در اطرافش بچرخاند. ژست حرکتی دست دادن را شناسایی می‌کند و متقابلا انجام می‌دهد برای همین چندین سفر سیاسی هم به کشورهای مختلف داشته است و رهبران چند کشور با وی عکس یادگاری دارند.
 
 
 
نسخه ی مدرن تر  و جدیدتر آسیمو بسیاری از قابلیت های قبلی را تکرار کرده است ولی در مجموع می توان گفت آسیمو تکامل یافته و قابلیت های بیشتری پیدا کرده است. آسیمو سریعتر می دود می تواند نوشیدنی سرو کند، روی یک پا جنب و جوش کند و... . اما برخی از ضعف های آن نیز جدی هستند مثلاً در سطوح ناهموار ممکن است دچار عدم تعادل شود، در برخورد با اشیا و متغیرهای از پیش تعریف نشده نمی تواند واکنش به خصوصی داشته باشد و سیستم حفظ تعادلش نیز ضعف هایی را دارا بوده است.

 
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت سازنده