ذخیره اطلاعات در نخ بخیه هوشمند

34536454.354.3543545645464.646.4
صفحه اصلی
 search
صفحه اصلی
قبلی
آغاز ثبت نام تابستانه
آغاز ثبت نام تابستانه
مشاهده
آغاز ثبت نام تابستانه
آغاز ثبت نام تابستانه
مشاهده
مجهزترین آموزشگاه رباتیک
مجهزترین آموزشگاه رباتیک
مشاهده
همراه ایده های شما تا ثبت اختراع
همراه ایده های شما تا ثبت اختراع
مشاهده
پذیرش نماینگی فعال در استان شما....
پذیرش نماینگی فعال در استان شما....
مشاهده
استعدادیابی و اعزام به مسابقات کشوری و بین المللی
استعدادیابی و اعزام به مسابقات کشوری و بین المللی
مشاهده
جستجو
۱۳۹۶/۹/۵ یکشنبه
(0)
(0)
ذخیره اطلاعات در نخ بخیه هوشمند
ذخیره اطلاعات در نخ بخیه هوشمند

به تازگی رشته‌های نخ مانند هوشمندی توسط محققان ابداع شده‌اند که با کمک نانوحسگرها و قطعات الکترونیکی بسیار کوچکی که در آن‌ها به کار رفته است، می‌توانند برای جمع آوری اطلاعات تشخیصی در زمینه‌های پزشکی استفاده شوند. این رشته‌ها به عنوان نخ بخیه نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

نخ بخیه از زمانی که برای نخستین بار مورد استفاده قرار گرفته است، دچار تغییر و تحولات زیادی شده است. ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در مصر باستان سوزن‌های نقره‌ای و استخوان جایگزین فولاد شد. بعدها نیز ترکیبی از ابریشم و تارهای موی حیوانات جایگزین مواد مصنوعی شد. اما وظیفه اصلی نخ بخیه که دوختن بافت‌های بدن برای التیام سریع آن‌ها است، هنوز تغییر نکرده است.

به گزارش کلیک،  اعضای گروه تحقیقاتی دانشگاه تافتِس آمریکا به تازگی رشته‌های هوشمندی را ابداع کرده‌اند که می‌توانند عملکرد نخ‌های بخیه را برای همیشه تغییر دهد. این رشته‌های هوشمند که می‌توانند به عنوان نخ بخیه نیز مورد استفاده قرار گیرند، مجهز به حسگرها و قطعات الکترونیکی و قطعات میکروسکوپی در اندازه نانو هستند و زمانی که در بافت‌های بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند، به طور همزمان اطلاعات تشخیصی را نیز به صورت بی‌سیم جمع آوری می‌کنند. این رشته‌های هوشمند با کمک یکدیگر محققان را قادر می‌سازند پارامترهای فیزیولوژیکی و اطلاعات مربوط به سلامت بافت‌ها را مورد بررسی و نظارت قرار دهند که شامل فشار، استرس، آسیب به بافت‌های بدن و دما می‌شود.

قبلا نیز مواد معدنی و آلی همانند شیشه برای جمع آوری اطلاعات تشخیصی، مجهز به حسگرهایی در اندازه نانو شده‌اند، اما به خاطر اینکه چنین موادی دو بعدی هستند، تنها می‌توانند برای سطوح صاف بافت‌ها مورد استفاده قرار گیرند و برای تشخیص اطلاعات قسمت‌های عمیق بافت‌های بدن قابل استفاده نیستند.

سرپرست تیم تحقیقاتی اذعان کرد که اعضای تیم تحقیقاتی می‌خواهند بدانند چگونه می‌توان حسگرها را طوری طراحی کرد که بتوانند از طریق برقراری ارتباط نزدیک با بافت‌ها، اطلاعات تشخیصی را جمع آوری کنند. وی معتقد است که این رشته‌ها به خاطر برخورداری از قابلیت انعطاف پذیری بالا، اندازه کوچک و امکان استفاده از آن‌ها به عنوان نخ بقیه، می‌توانند زیر سطح‌های خوب و ایده‌آلی را ایجاد کنند؛ بنابراین اعضای تیم تحقیقاتی به دنبال ابداع رشته‌هایی کارآمد با قابلیت جمع آوری اطلاعات تشخیصی برای چنین کاربردهایی هستند.

رشته‌های ابداع شده توسط اعضای تیم تحقیقاتی می‌توانند در زمینه‌های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار گیرند. برخی از این رشته‌ها به خاطر اینکه می‌توانند به طور طبیعی همانند مویرگ‌ها عمل کنند، می‌توانند برای انتقال مایعات در بدن مورد استفاده قرار گیرند. برخی دیگر می‌توانند برای اندازه‌گیری میزان PH و قند خون مورد استفاده قرار گیرند و دسته‌ای دیگر می‌توانند برای اندازه‌گیری دما و سنجش آسیب‌های فیزیکی به کار گرفته شوند. نخ‌های دیگر نیز برای کمک به تشخیص و انتقال الکتریکی، می‌توانند به کار گرفته شوند.

سرپرست تیم تحقیقاتی معتقد است با ایجاد چنین ابزار سنجشی و تشخیصی متنوعی، اعضای تیم تحقیقاتی قادر هستند مجموعه‌ای کامل از ابزار تشخیصی (پلتفرم تشخیصی) با اهداف درمانی را ایجاد کنند و هر یک از رشته‌ها قادر هستند از طریق انتقال مایعات، سنجش پارامترهای مختلف و انتقال اطلاعات به کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند، از یکدیگر پشتیبانی کنند.

سرپرست تیم تحقیقاتی معتقد است که این رشته‌ها به صورت بالقوه می‌توانند در ساخت ایمپلنت‌های ارتپدیک (نوعی ابزار پزشکی هستند که برای جایگزینی یک عضو زیستی، حمایت از یک ساختار زیستی آسیب‌دیده یا تقویت ساختار در بخشی از بدن قرار داده می‌شوند) به کار گرفته شوند و یا می‌توانند در جراحی‌ها برای جمع ‌آوری اطلاعات ارزشمند و مورد نیاز در قسمت‌های عمیق بافت‌ها مورد استفاده قرار گیرند. این رشته‌های هوشمند می‌توانند در درمان زخم‌های حاد، برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد بهبود زخم‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرند.

تیم تحقیقاتی برای اطمینان از سازگاری زیستی این رشته‌ها، آن‌ها را تنها بر روی چند موش آزمایشگاهی در شرایط آزمایشگاهی، مورد بررسی و آزمایش قرار داده‌اند؛ اما سرپرست تیم تحقیقاتی امیدوار است اعضای تیم تحقیقاتی با ابداع مواد درمانی دیگر بتوانند آزمایشات بلند مدتی را انجام دهند.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
شرکت سازنده